Community Education Awards Success Stories.... 
 
Further details, pictures and comments on all our winners 
 

For 2017 Winner and Runners Up CLICK HERE  
 
"Your Success Stories" 
 
 
"Get Involved" 
 
"Get your School or Teacher recognised... The Awards are Free to Enter" 
 
 
 
Our Winners... 
This Years Winners and Runners Up - 2017 
 
JEWSON Health & Safety Award 
Winner - Blessed Trinity Roman Catholic College - "Young Enterprise Fire Safety Book" 
Runner Up - Hordle CE (VA) Primary School - "Hordle Junior Health & Safety Team" 
 
Transport Awareness & Road Safety Award 
Winner - Parkfield Primary School - "Parkfield is a WOW School"  
Runner Up- Cheltenham Ladies College - "Wellbeing and Social Driving"  
 
SCC Internet Safety Award 
Winner - Slade Primary School - "E-Safety Ambassadors"  
Runner Up- Sandbach High School - "The Big Sisters" 
 
SUBWAY Healthy Eating Initiative Award  
Winner - St Ignatious Primary School - "Focus on Food 
Runner Up- Charlton Manor Primary School - "Learning through Food"  
 
Technology In Learning Award 
Winner - Mere Green Primary School - "Sci-Fi & Wi-Fi" 
Runner Up - The Pace Centre - "Using Hi Tech Voice Outputs" 
 
KASPERSKY LAB UK Outstanding Teacher Award 
Winner - "Luke Lovelidge" Hillcrest Early Years, Nominated by Julie McDonald  
Runner Up- "Sarah Charlton" St Faith & St Martin CofE Junior School  
 
The Community Champion Award  
Winner - "Valerie Jones" Charlfield & Dennington School Partnership, Nominated by Charys Rushbrook 
Runner Up "Laura MsDonald" Hillcrest Early Years, Nominated by Julie McDonald 
 
The Outstanding Sports Award  
Winner - Uplands Manor Primary School - "Minnie's Mates"  
Runner Up - Hillcrest Early Years - "Unusual Sports Project" 
 
Green Schools Sustainability Award  
Winner - Polesden Lacey Infant School - "Sustained Eco Awareness"  
Runner Up - Bedford Modern School - "Greenhouse Project"  
 
Action Against Bullying Award  
Winner - Lunts Heath Primary School - "Anti Bullying LHPS School Council"  
Runner Up - Hall Cliffe Primary School - "HERO's Project"  
 
STEM Innovation Award  
Winner - Didcot Girls School - "Project M"  
Runner Up - Sacred Heart College - "STEM Club" 
 
Inspiring Career Opportunity Award  
Winner - Dalziel High School - "Inspiring Careers"  
Runner Up - Pennine Way Primary School - "Community Development Centre"  
 
Green Awareness for an Eco Team or Club  
Winner - St Benedicts Infant School - "Gardening School" 
Runner Up - Podhu Primary School - "Nature Garden Rejuvenation"  
 
Cyber Bullying Award 
Winner - St Andrews Primary School - "Safe Use of Social Media"  
Runner Up - Calder Way Primary School - "Cyber Bully Project"  
 
Recycle, Reuse, Reduce Project Award  
Winner - Holy Trinity Catholic Academy - "Holy Trinity's 3 R's"  
Runner Up - Tonysguboriau Primary School - "Recycled Christmas Cuddlies"  
 
The Teaching Assistant Award  
Winner - "Julie Atkinson" Longton Primary School, Nominated by John Coxhead  
Runner Up - "Leanne Taylor" Birtenshaw School, Nominated by Julie Barnes 
 
The Barney and Echo Costa Short Story Award  
Winner - Emily Broughton with "Endangered" 
Runner Up - Jeramiah Daliel with "Guto's Idea"  
Highly Commended - Willow Ridgewell with "Nutmill Street"  
Designed and created by it'seeze